fbpx

O czym należy pamiętać, zanim postawisz swoje pierwsze krok na strzelnicy? Jak się przygotować do pierwszej wizyty i czego możesz się spodziewać? Jak się ubrać? Co wziąć ze sobą a czego nie brać? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w poniższym artykule.

Pierwsze kroki na strzelnicy

Strzelnica to nie plac zabaw jak niektórzy myślą. Nie jest to miejsce rozrywki dla dużych chłopców, ani tym bardziej miejsce gdzie idziesz się wyżyć, odreagować, rozładować stres. Na strzelnicy obowiązują określone ZASADY BEZPIECZEŃSTWA, za których nieprzestrzeganie możesz zostać usunięta z obiektu, bez względu na to czy jest to strzelnica kryta czy też na świeżym powietrzu (tzw. odkryta). Nie dyskutuj, nie próbuj się wykłócać. Nieprzestrzeganie zasad bezpieczeństwa może zagrozić zdrowiu a nawet życiu przebywających na niej osób.
Broń palna to nie jest zabawka i naprawdę można nią zrobić krzywdę drugiemu człowiekowi czy zwierzęciu, zranić, spowodować trwały uszczerbek na zdrowiu, kalectwo lub nawet śmierć. Nie chcę cię straszyć, ale biorąc broń do ręki musisz mieć świadomość, że masz w ręku BROŃ, a nie pistolet na wodę. Twoje zachowanie musi być odpowiedzialne i rozsądne, a nie lekkomyślne. Co to oznacza? Musisz BEZWZGLĘDNIE przestrzegać ustalonych zasad i wykonywać komendy kierownika obiektu, instruktora, osoby prowadzącej strzelanie.

Strzelectwo nie dla wszystkich?

Sport strzelecki nie jest dla wszystkich i nie każdemu zajęcia na strzelnicy muszą przypaść do gustu. O gustach się przecież nie dyskutuje. Jeśli sama nie spróbujesz, nie będziesz mogła stwierdzić, czy strzelectwo to sport dla ciebie. Są też choroby, które strzelectwo wykluczają, np. reumatoidalne zapalenie stawów czy choroba Parkinsona, gdy trzęsą ci się ręce, gdy masz problemy z ramionami czy dłońmi, uszkodzone ścięgna, przebyte niedawno operacje kończyn górnych, które uniemożliwiają trzymanie broni obiema rękoma. Osoby niepełnosprawne poruszające się na wózkach inwalidzkich mogą strzelać w pozycji siedzącej bezpośrednio ze swojego wózka.
Zazwyczaj na pierwszą wizytę na strzelnicy namawia nas ktoś znajomy, pasjonat strzelectwa, może jakiś zawodnik, kolekcjoner broni, znajomy funkcjonariusz służb mundurowych. Być może otrzymałaś zaproszenie na coraz bardziej popularne ostatnio wystrzałowe wieczory panieńskie, których główną atrakcją są właśnie zajęcia na strzelnicy. Zdarzają się też osoby, choć niezwykle rzadko, które same tak po prostu z czystej ciekawości postanowiły spróbować czegoś nowego i podjąć nowe wyzwanie w życiu. Zawsze powtarzam, że warto uczyć się nowych umiejętności, a przy tym odkrywać nowe pasje.

Jak się zatem należy przygotować do pierwszej wizyty na strzelnicy?
Każdy przychodzi na strzelnicę z innego powodu, z inną motywacją, z inną wiedzą, z innym bagażem doświadczeń, wreszcie z innym przygotowaniem. Każdy też inaczej reaguje na pierwszy kontakt z bronią, huk, odrzut. Bardzo ważne jest jednak nastawienie z jakim się na strzelnicę przychodzi. Nie może to być miejsce gdzie będziesz chciała się odstresować na szefie i zamiast tarczy wpadniesz na pomysł by powiesić jego podobiznę na kulochwycie. Jeśli jesteś zdenerwowana, wzburzona lub akurat zerwał z tobą chłopak, to lepiej daruj sobie wizytę na strzelnicy i przyjdź kiedy będziesz spokojna i opanowana. Strzelectwo wymaga cierpliwości i wyciszenia, spokojnego, wyrównanego oddechu, koncentracji. Przychodząc na strzelnicę bądź wyspana i wypoczęta, a wszystkie problemy dnia codziennego zostaw za drzwiami, inaczej nie będziesz mogła się skupić ani na przyrządach celowniczych ani na prawidłowej technice oddania strzału. Nie pij kawy, ani innych pobudzających energetyków bezpośrednio przed strzelaniem. Nie słuchaj też mocno pobudzającej, energetycznej muzyki, wybierz raczej spokojne refleksyjne utwory czy melancholijne ballady.

Jak się ubrać na strzelnicę?

Nawet jeśli się wybierasz na wieczór panieński na strzelnicę, to o szpilkach i sukience z wielkim dekoltem możesz zapomnieć. Wybierz raczej wygodne sportowe ubranie i obuwie na płaskiej podeszwie. Po pierwsze, zapewni ci to komfort podczas strzelania i stabilność twojej postawy strzeleckiej. Po drugie, na pewno nie chcesz by gorąca łuska wpadła ci prosto w biust i poparzyła ciało. Nie o takiej pamiątce ze strzelnicy na pewno marzysz. Zrezygnuj też z długiej wiszącej biżuterii, kolczyków, bransoletek, pierścieni z wielkimi kamieniami, które utrudnią ci posługiwanie się bronią. Koniecznie zwiąż włosy. Po zakończeniu strzelania możesz zawsze się przebrać w szatni i na imprezę na miasto wyjść już wyszykowana.
Zwróć uwagę na panujące warunki atmosferyczne jeśli się wybierasz na strzelnicę na świeżym powietrzu. Zimą radzę ci się ubrać się na cebulkę. Nałóż rękawiczki, czapkę, szalik, cieplejsze wełniane skarpety i dodatkowy polar. Latem miej w zanadrzu coś, co osłoni cię od słońca i wiatru. Czapeczka z daszkiem może okazać się bezcenna.

Czytaj dalej

Glossary – słowniczek

spectator area /spekˈteɪtərˈeəriə / – widownia
target /ˈtɑːɡɪt/– cel, tarcza strzelecka
safety flag /ˈseɪfti flæɡ/ – znacznik bezpieczeństwa
firing point /ˈfaɪə.rɪŋ pɔɪnt / – stanowisko strzeleckie
firing line /ˈfaɪə.rɪŋ laɪn/ – linia otwarcia ognia
shooting position /ˈʃuːtɪŋ pəˈzɪʃən/- postawa strzelecka
standing position /ˈstændɪŋ pəˈzɪʃən/– postawa stojąca
kneeling position / niːlɪŋ pəˈzɪʃən/– postawa klęcząca
lying down/prone position /ˈlaɪɪŋ daʊn/prəʊn pəˈzɪʃən/- postawa leżąca
eye protection /aɪ prəˈtek.ʃən/ – ochrona wzroku
sight blinder /saɪtˈblaɪn.dər/ – przesłona na oko
shooting eye shade -/ˈʃuːtɪŋ aɪ ʃeɪd/ – przesłona na oko niecelujące
hearing protection /ˈhɪə.rɪŋ prəˈtek.ʃən/ – ochrona słuchu
headphones /ˈhed.fəʊnz/ – słuchawki
shooting glasses /ˈʃuːtɪŋˈɡlɑːsɪz/ – okulary strzeleckie
violation /ˌvaɪəˈleɪʃən/ – przewinienie, wykroczenie, złamanie przepisów
warning /ˈwɔːnɪŋ/ – ostrzeżenie
load /ləʊd/ – ładuj
start /stɑːt/ – start, rozpoczęcie strzelania
stop /stɒp/ – stop, koniec strzelania
unload /ʌnˈləʊd/ – rozładuj
unfired shot /ʌnaɪərd ʃɒt/ – nieoddany strzał
leave a firing point /liːv əˈfaɪə.rɪŋ pɔɪnt / – opuścić stanowisko strzeleckie
leave a firing line /liːv əˈfaɪə.rɪŋ laɪn/ – opuścić linię otwarcia ognia
malfunction /ˌmælˈfʌŋk.ʃən/ – wada, usterka, uszkodzenie, zacięcie broni
prohibit /prəˈhɪb.ɪt/ – zakazywać
remove a pistol from a firing point /rɪˈmuːv əˈpɪs.təl frɒm ə faɪə.rɪŋ pɔɪnt / – zabrać pistolet ze stanowiska strzeleckiego
remove a pistol from a firing line /rɪˈmuːv əˈpɪs.təl frɒm əˈfaɪə.rɪŋ laɪn/ – zabrać pistolet z linii otwarcia ognia
ammunition /ˌæmjəˈnɪʃən/ amunicja