fbpx

W poprzednim artykule dowiedziałaś się jak się ubrać i przygotować do pierwszej wizyty na strzelnicy. Dzisiaj opowiem ci jak się należy zachowywać na strzelnicy i czego możesz się tam spodziewać.

Zasady bezpieczeństwa na strzelnicy

Za przestrzeganie zasad bezpieczeństwa jesteś osobiście odpowiedzialna, jak również i osoba, która ciebie przeszkoliła w tym z zakresie, zapoznała z regulaminem strzelnicy i udzieliła niezbędnego instruktażu. Przychodząc pierwszy raz na strzelnicę, oraz za każdym kolejnym razem, na pewno nie zostaniesz pozostawiona sam sobie, tylko będziesz stale się znajdowała pod nadzorem instruktora, osoby prowadzącej strzelanie bądź też kierownika obiektu. Twoim zadaniem jest uważne słuchanie i wykonywanie wydanych przez tą osobę poleceń. Pierwszą rzeczą z jaką cię ta osoba zapozna to zasady bezpiecznego posługiwania się bronią oraz przemieszczania w obrębie strzelnicy.

Warto zapamiętać zasadę BLOS: B-broń, L-lufa, O-otoczenie, S- spust

B-Biorąc do ręki broń należy ją zawsze traktować jakby była załadowana (czyli gotowa do oddania strzału). Jeśli nie znajduje się w niej widoczny WSKAŹNIK BEZPIECZEŃSTWA (czyli taka cienka żyłka, zazwyczaj w jaskrawym kolorze przewleczona przez komorę nabojową i lufę), to należy ją zawsze wpierw sprawdzić. Gdy podniesiesz broń, wyjmij magazynek, odbezpiecz ją, odciągnij zamek i sprawdź, czy w komorze nabojowej nie znajduje się nabój. Nie martw się, jeśli nie wiesz co mam na myśli i wydaje ci się to czarną magią. Podczas pierwszej wizyty na strzelnicy instruktor ci we wszystkim pomoże i całość dokładnie wyjaśni. W trakcie sprawdzania broń musi być CAŁY CZAS skierowana lufą w bezpieczne miejsce, tak żeby w razie przypadkowego strzału pocisk trafił w kulochwyt. NIGDY nie zaglądaj do lufy. Gdy masz pewność, że broń jest rozładowana, to zabezpiecz ją i możesz zacząć z niej korzystać, jednak pamiętaj, że zawsze z bronią należy się obchodzić ostrożnie.

L-Lufa powinna być zawsze skierowana w stronę kulochwytu, tarczy, przedpola. NIGDY nie wolno celować w stronę ludzi lub zwierząt, żadnych innych elementów strzelnicy, stolika, podłogi, bez względu na to czy broń jest załadowana czy też nie.

O-Przed oddaniem strzału należy zawsze sprawdzić otoczenie, rozejrzyj się dokładnie czy nie znajduje się tam żadna osoba, czy zwierzę, które mogłabyś postrzelić, czy nie ma ptactwa, czegoś nietypowego lub podejrzanego, czy coś się nie pali, gdy nie jesteś pewna, nie widzisz dobrze tarczy, straciłaś orientację w terenie – nie strzelasz.

S-Palec na języku spustowym trzymaj jedynie w momencie gdy chcesz oddać strzał, gdy lufa jest skierowana i wycelowana w stronę tarczy lub kulochwytu. W pozostałych przypadkach palec trzymaj poza spustem, najlepiej powyżej, oparty o szkielet broni.

Środki ochrony indywidualnej

Bezpieczeństwo na strzelnicy to również dbanie o swoje zdrowie, a zwłaszcza wzrok i słuch. Niezbędne są indywidualne ochronniki słuchu, stopery lub słuchawki. Osobiście polecam słuchawki tzw. aktywne, byś mogła wyraźnie słyszeć komendy osoby prowadzącej strzelanie, a nie słyszeć huku strzału, który jest wyraźnie wygłuszony. Na każdej strzelnicy słuchawki są dostępne, więc nie musisz ich kupować i przynosić ze sobą jeśli pierwszy raz przychodzisz na zajęcia. Jeśli natomiast spodoba ci się sport strzelecki i będziesz chciała kontynuować treningi, to w przyszłości warto zainwestować w swoje prywatne słuchawki, nawet ze względów higienicznych.

Bezodpryskowe okulary strzeleckie lub gogle czy przesłona z daszkiem to dodatkowe gadżety, ale również przydatne. Podczas strzelania może się wiele wydarzyć: łuska może trafić nas w oko, mogą pojawić się odpryski czy rykoszety (przypadkowe loty pocisku odbitego od powierzchni). OKULARY TO PODSTAWA o której często się zapomina na strzelnicach. Zanim weźmiesz broń do ręki, wpierw nałóż indywidualne ochronniki słuchu i wzroku. Z bronią w ręku manipulowanie przy ich nakładaniu jest całkowicie niedopuszczalne i grozi śmiercią strzelca lub osoby postronnej.

Co wolno a czego nie wolno na strzelnicy?

Na strzelnicy nie wolno biegać, krzyczeć, hałasować, wchodzić na przedpole, podchodzić do kulochwytu, zaczepiać innych osób, które są w trakcie oddawania strzału. Co to znaczy? Nie wolno podchodzić do stanowiska strzeleckiego na którym ktoś się znajduje, zbliżać się do osoby, która strzela lub przygotowuje się do oddania strzału, udzielać jej rad, pytać, wyśmiewać się z niej, dotykać broni czy amunicji innej osoby. Wycisz telefon, nie przeszkadzaj innym strzelcom. Po komendzie „ROZŁADUJ” będzie czas na wszelkiego rodzaju rozmowy, komentarze, pytania.
Dopóki wszyscy strzelający nie skończą oddawać strzałów, ani nie padnie wyraźna komenda, że zakończono strzelanie, i można podejść do tarcz, nie możesz przekroczyć linii otwarcia ognia ani zobaczyć jak ci poszło. W trakcie strzelania możesz sprawdzić swój wynik za pomocą lunety lub na ekranie monitora. Na niektórych strzelnicach (zwłaszcza tych krytych) są również zamontowane tarcze ruchome, które po wciśnięciu odpowiedniego przycisku same podjadą pod twoje stanowisko strzeleckie i nigdzie nie będziesz musiała chodzić.

Na strzelnicy nie wolno też spożywać alkoholu ani palić wyrobów tytoniowych, co niektórym uczestnikom wieczorów kawalerskich wydaje się dziwne, a powinno być oczywiste, że broń i alkohol to niedozwolone połączenie. Nie wolno też przebywać na terenie strzelnicy będąc pod wpływem środków odurzających. Jeśli zauważysz, że ktoś się dziwnie i podejrzanie zachowuje i może zagrozić bezpieczeństwu innych osób, natychmiast poinformuj o tym prowadzącego strzelanie.

Wszystko wykonuj zawsze na wyraźne komendy instruktora. Nie podchodzić do stanowiska strzeleckiego bez zezwolenia. Broń przenoś schowaną w kaburze, pudełku, pokrowcu lub innej specjalnej kasetce przeznaczonej do przenoszenia broni, zawsze rozładowaną i zabezpieczoną. Broń możesz wyjąć dopiero na stanowisku strzeleckim po uzyskaniu na to zgody. Broń kieruj zawsze lufą w kierunku kulochwytu, tarczy, celu. Broni w żadnym wypadku nie pozostawiaj bez nadzoru.

Broń możesz zacząć ładować dopiero po usłyszeniu komendy „ŁADUJ”. Naboje ładuj pojedynczo. Nie próbuj wcisnąć do magazynka od razu kilku naboi na raz. Jeśli będziesz miała z tym problem, poproś o pomoc instruktora, który ci pomoże lub zrobi to za ciebie. W tym czasie pistolet powinien leżeć na stoliku z lufą skierowaną w kulochwyt. Nie przekazuj broni do załadowania innym postronnym osobom. Bądź skoncentrowana i skupiona. Strzelanie rozpocznij po komendzie „START”.

Gdy załadowaną broń weźmiesz już do ręki, to nie możesz jej odłożyć ot tak sobie i wyjść na przerwę. Jeśli źle się poczujesz i będziesz chciała odpocząć, broń się zacięła i nie możesz oddać strzału lub chcesz zrezygnować, to cały czas trzymając broń skierowaną w stronę kulochwytu, zasygnalizuj to instruktorowi, unosząc do góry WOLNĄ RĘKĘ – tą którą nie trzymasz właśnie broni. Instruktor na pewno ci pomoże. Nie kręć się na stanowisku, nie obracaj w tył, nie chodź po innych stanowiskach, nie przekazuj załadowanej broni innym osobom. Po komendzie „STOP” niezwłocznie przerwij strzelanie. Po komendzie „ROZŁADUJ” rozładuj broń, zabezpiecz ją i odłóż na stanowisku strzeleckim.

Pamiętaj, że broń odkładamy zawsze rozładowaną i zabezpieczoną. Po sprawdzeniu rozładowania broni przez instruktora, włożeniu widocznego znacznika bezpieczeństwa do komory nabojowej (lufy), możesz schować broń i opuścić stanowisko strzeleckie. Niewykorzystaną amunicję bezwzględnie oddaj instruktorowi, nie zabieraj jej do domu na pamiątkę. Posiadanie nawet jednego pełnego naboju, bez pozwolenia na broń jest w świetle prawa PRZESTĘPSTWEM i zgodnie z art.263§2 kk: „Kto bez wymaganego zezwolenia posiada broń palną lub amunicję, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.”

Po zakończeniu strzelania pozostaw po sobie porządek na stanowisku strzeleckim, zabierz na pamiątkę tarczę, oddaj słuchawki. Mam nadzieję, że już po pierwszej wizycie na strzelnicy złapiesz bakcyla jak ja i będziesz dalej z przyjemnością trenować ten sport. Bo każdy sport i niesamowitą atmosferę na strzelnicy tworzą ludzie, a więc do zobaczenia!