fbpx

Co to jest ten cały STANAG 6001?

STANAG to skrót od angielskich słów „Standarization agreement”, czyli międzynarodowej umowy standaryzacyjnej obowiązującej w krajach członkowskich NATO. STANAG 6001 to jedna z norm tej umowy, która określa poziomy biegłości językowej w siłach zbrojnych, obowiązujące w każdym kraju członkowskim. Wytyczne tej normy obowiązują dla języków angielskiego, niemieckiego, rosyjskiego i francuskiego. Oryginalny dokument ze standardami STANAG 6001 opublikowany został 21 października 1976 roku.

Spełnienie standardów STANAG 6001 i posiadanie certyfikatu na odpowiednim poziomie, wymagane jest przy wyznaczaniu na stanowiska służbowe w jednostkach wojskowych w kraju i za granicą, sztabach międzynarodowych, umożliwia awans na wyższe stanowiska służbowe, wyjazd na kursy i szkolenia międzynarodowe, udział w misjach zagranicznych, a także stanowi ogromny atut przy ubieganiu się o przyjęcie na kurs podoficerski, oficerski oraz do uczelni wojskowych.

 

O co chodzi z tym całym egzaminem STANAG 6001? Kto może go zdawać?

Egzaminy wg. normy STANAG 6001 to egzaminy ze znajomości języków obcych, które są organizowane w resorcie obrony narodowej i zdawać mogą go żołnierze, pracownicy cywilni wojska oraz osoby cywilne. Pozytywnie zdany egzamin kończy się otrzymaniem certyfikatu na jednym z pięciu obowiązujących na świecie poziomów.

 

Jakie języki możemy zdawać w Polsce?

Na chwilę obecną w naszym kraju przeprowadzane są egzaminy wg. normy STANAG 6001 na czterech poziomach biegłości, ze wszystkich czterech języków NATO tj. języka angielskiego, niemieckiego, francuskiego i rosyjskiego.