fbpx

Po wejściu do sali egzaminacyjnej lub jeszcze przed, zostaniesz poproszony o dezynfekcję dłoni,💧 jeśli nie posiadasz rękawiczek. 🤲 Następnie o pokazanie swojego dokumentu tożsamości (dowód osobisty ID/ID Card, legitymację wojskową lub inny dokument ze zdjęciem).

Po weryfikacji Twojej tożsamości zostaniesz poproszony o wylosowanie numeru zestawu pytań z dostępnych na stole karteczek.🔢 Bilecik ze scenką jest dla Ciebie do zapoznania się, komisja spyta Cię tylko o numer zestawu (set number). Po zajęciu miejsca w ławce nie czytaj od razu informacji z zestawu, będziesz mieć na to czas. ⏰
Na początku egzaminator zada Ci kilka pytań wstępnych.

Jakich pytań możesz się spodziewać na egzaminie ustnym w pierwszej jego części?

📌1. What’s your name?
Na 99% to pytanie padnie jako pierwsze. Pamiętaj, aby na każde pytanie starać się udzielać wyczerpującej odpowiedzi. Mów pełnymi zdaniami, nie używaj równoważników zdań, skrótów myślowych, slangu, dziwnych idiomów, których znaczenia do końca nie jesteś pewien.

📌2. Can you spell your name/surname in NATO alphabet / military alphabet ?
Odpowiedź w stylu: “Ja jestem kierowcą, a nie radiotelefonistą i nie muszę znać alfabetu wojskowego”, nie jest odpowiednią odpowiedzią. Na moim blogu znajdziesz cały artykuł na temat alfabetu NATO.

Link tutaj:
👇👇👇
https://bit.ly/3sr3Wew
Naucz się go koniecznie!

📌3.What do you do?
Tutaj możesz powiedzieć ogólnie, że jesteś żołnierzem/marynarzem/lotnikiem oraz podać konkretnie posiadany stopień wojskowy. Podaj swoje stanowisko i powiedz czym się zajmujesz, max. 3 zdania. Na dłuższą wypowiedź będziesz mieć czas podczas kolejnej części egzaminu.

📌4. What’s your telephone number?
Pamiętaj, że nikt nie będzie sprawdzać, czy podałeś prawdziwy numer telefonu, czy nie, komórkowy czy stacjonarny. Ważne, żebyś na to pytanie odpowiedział cyframi: My telephone number is 123456789, a nie np. I live in Warsaw.

📌5. Are you married?
Tutaj sprawa wygląda tak samo, o ile nie masz widocznej obrączki na palcu! Wtedy już nie okłamiesz komisji, że jesteś singlem.

📌6. Where do you live?
Powiedz, w jakiej miejscowości mieszkasz, czy w domu, czy w bloku, możesz dodać na którym piętrze, ile masz pokoi, lub co jest w Twojej najbliższej okolicy np. I live next to the post office.

📌7. How old are you?
Tu sprawa wydaje się prosta i mój komentarz chyba jest zbędny? W tej części egzaminu sprawdza się interakcję, czyli, czy prawidłowo reagujesz i odpowiadasz na pytania, czy rozumiesz polecenia, na jakim jesteś poziomie.

📌8. What’s the weather like today?🌦
Widziałam już nieraz, jak na tym z pozoru prostym pytaniu wyłożył się niejeden zdający. Pytanie jest o dzisiejszą pogodę, a nie o to, czy lubisz pogodę (Do you like weather?) Widzisz różnicę między tymi pytaniami?
Jeśli pytamy ogólnie, czy coś lubisz, to najczęściej zastosujemy konstrukcję:
Do you like + czasownik + ing? lub
Do you like + rzeczownik?
Np. Do you like swimming? lub
Do you like horror films?
Jeśli natomiast chcemy zapytać o to, jakie coś jest, opis, charakterystykę, wygląd, to zastosujemy konstrukcję:
What + be + rzeczownik + like?
Np. What’s that new restaurant like?
What is your English teacher like?

Jeśli nie zrozumiałeś dokładnie pytania egzaminatora, lub potrzebujesz więcej czasu do zastanowienia, zastosuj strategię egzaminacyjną: “Kupowanie czasu”. O co chodzi? Tego dowiesz się już wkrótce z najnowszego wpisu na moim blogu. Właśnie nad nim pracuję, zainteresowany?