fbpx

Kolejną sprawnością, jaką weźmiemy na warsztat jest czytanie.

Rozumienie tekstu czytanego jest bardzo istotną umiejętnością, która wielu osobom sprawia duży kłopot, dlatego pamiętaj, że jestem od tego, by pomóc Ci ją jak najlepiej przyswoić – żebyś w przyszłości nie miał problemów z żadnym tekstem w języku angielskim.

Przyjrzyjmy się teraz wymaganiom na poszczególne poziomy:

Poziom  0 – brak praktycznej umiejętności czytania w języku angielskim.

Poziom 1 – podstawowa umiejętność czytania wystarczająca do zrozumienia znaków drogowych, instrukcji urzędowych, nazw budynków oraz podstawowych tekstów.

Poziom 2 – na tym poziomie powinieneś posiadać umiejętność czytania tekstów średnio-zaawansowanych oraz prostych tekstów potocznych. Do zrozumienia tekstów pisanych często wymagane jest użycie słownika.

Poziom 3 – żeby otrzymać zaliczenie sprawności czytanie na tym poziomie powinieneś umieć czytać ze zrozumieniem standardowe teksty oraz większość tekstów technicznych w znanej dziedzinie z rzadką możliwością korzystania ze słownika. Twoja umiejętność czytania powinna Ci pozwolić na czytanie większości artykułów prasowych na tematy społeczne, polityczne, ekonomiczne jak również i wojskowe. Teksty te powinieneś rozumieć bez konieczności ich tłumaczenia na język polski.

Poziom 4 – na tym poziomie czytanie tekstów literackich i prasowych przychodzi Ci z łatwością, w minimalnym stopniu korzystasz ze słownika. Twoja umiejętność czytania jest wystarczająca aby zrozumieć teksty abstrakcyjne i techniczne w znanych Ci dziedzinach zawodowych.

Poziom 5 – znajomość języka angielskiego równa się znajomości języka na poziomie native speaker’ów, posługujących się językiem angielskim jako językiem ojczystym. W procesie szkolenia w naszym kraju poziom ten nie jest możliwy do osiągnięcia, a także nie jest oceniany w Polsce. W chwili obecnej nie są przeprowadzane egzaminy wg. normy Stanag 6001 na poziomie 5 w żadnym ośrodku na terenie naszego kraju.